A sintr 1. rsz
2006.01.03. 15:30
1
A sintr a voln mgtt lt. Tom Quince-nek hvtk. Magas, szikr, napbarntott frfi volt, rvidre nyrt hajt flborzolta a furgon nyitott ablakn beraml friss leveg. Tekintete a nptelen coloradi orszgt felett magasod hbortotta hegycscsokat kmlelte, melyek hidegen, lettelenl nztek vissza r. Tom az ablakon kiknyklve vezetett, idrl idre kipccintve rajta cigarettjnak hamujt. - Megveszett az a dg, Tom? A hang jobb fell jtt, ideges volt s bizonytalan. A furgon most lpte t Stapleton vroska hatrt, amint azt egy mellettk elsuhant tbla jelezte.
Tom az anysls fel fordult, s egy ideig trsa, Bernie Brown res, kifejezstelen arct frkszte. Remeg a szja szle, gondolta Tom. Ezen persze nincs is mit csodlkozni, hiszen maga is majrzott, mikor elszr kellett puskval lelnie egy veszett ebet. Emlkezett r, ahogyan a kutya egyenesen rszegezte vrben sz szemeit, amelyekbl csak gy svtett a fjdalom s a jeges gyllet, s kzben mltt pofjbl a hg, habz nyl. Megrz lmny volt – az a rohadt dg majdnem megharapta. Igen, akkor is flt. Azta mr nem. - Nem, valsznleg nem veszett meg – Tom undorodva elfordult. Nagyon remlte, hogy nem lesz gond az j fival. Bernie fiatal volt, s mg csak egy ve llt a menhely alkalmazsban. Sokszor tallkozott mr vele, de most dolgoztak egytt elszr. Nem bzott meg benne tkletesen. Bernie megknnyebblten fjta ki a levegt. - s mit csinlunk vele, miutn beszlltottuk? – krdezte. - Ha nekem tmad, biztos lehetsz benne, hogy kell ezzel foglalkoznunk – felelte Tom, s rgyjtott egy cigarettra. Mr ltta Stapleton els tanyahzait. - Nem szeretnm ha baja esne – Bernie elgondolkodott, majd nmi zavarral hozztette: - Tudod, n szeretem az llatokat.
Tom keseren elmosolyodott. Ha Bernie most ltta volna a szemeit, valsznleg azonnal ki szeretett volna szllni a kocsibl. De az is lehet, hogy menet kzben kiugrott volna. Szval Bernie, szereted az llatokat, mi? Nos, hadd ruljak el neked valamit: n (- ott a pincben -) Gyllm (- azok a hatalmas patknyok -) ket! Tom elkpeszt talakulson ment keresztl. Szemei izzottak, mint a megbolygatott parzs, s a vilg fokozatosan elhomlyosult elttk. Bernie krdezett tle valamit, de meg se hallotta. Minden porcikjt betlt, fktelen, stt energia ramlott t a testn, ahogyan visszaidzte a rgi, fj, de kitrlhetetlen emlkeket – az egsz mintha tegnap trtnt volna. Apja, aki bnysz volt, s minden este agyba-fbe verte a fit, most szinte kzzelfoghat, htborzongat kzelsgbl szlt hozz. - Takarodj le a pincbe, te mocskos klyk, majd megtanulod, mi jr az ilyen semmirekell, haszontalan taknyosoknak! - Apu, krlek… - Azt mondtam, takarodj! – szjbl nyl frccsent Tom arcra, szemei kidlledtek a vad dhtl s gyllettl.
s lement (vagy inkbb apja lerugdosta). A pinct elrasztotta a tavaszi olvadsbl szrmaz jeges vz, s minden csak gy bzltt a sttsgtl. - Apu, engedj ki krlek… Srva knyrgtt, mikzben lefel topogott a nyikorg, korhadt falpcsn. Apja robusztus testnek krvonalait alig tudta kivenni a slyos flhomlyban. - Majd megtanulod, te nyavalys klyk! Ekkor rzrta a nehz, ers tlgyfbl kszlt pinceajtt, s a helyisgbl elszktt minden fny. A vdtelen, magra maradt kisfi iszonyan megrmlt, kapldzni kezdett a nyakig r, mocskos vzben, sikoltozott, de mindhiba. A vastag falak gy nyeltk el a hangokat, mint selyemprna az klcsapst. Nem sokkal ksbb risi patknyok sztak el a vzben z pince legsttebb zugaibl. Az akkor htves Tom hasztalan prblt meneklni. A tucatnyi srgn izz szempr egyre kzelebb nyomult a kisfihoz. Egyre s egyre kzelebb…
Apja kt rval ksbb ment le rte, s flcipelte a hzba Tom sszeharapdlt, ezer sebbl vrz testt. Mikor a kisfi maghoz trt, fl hajolt, s akkor mr nmileg ijedten, vllainl fogva rzni kezdte. - Ugye most mr vgre… Apja szava megakadt a mondat kzepn, amikor beletekintett fia szemeibe. Az rlet stt lngja gett bennk. Tom olyan ervel markolta meg a kormnykereket, hogy ujjain teljesen kifehredtek az izletek grcss szorongatstl. Alig tudta megtartani uralmt a jrm felett. Bernie szrevette, hogy verejtkcseppek gyngyznek trsa homlokn, s a frfi arca teljesen hamuszrkv vlt. Magban azt fontolgatta, rdekldjn-e az llapota fell. Kinyitotta a szjt, majd becsukta. Valami rejtlyes sztn – taln a ltfenntarts sztne – azt sgta neki, ez most semmi esetre sem volna tancsos.
Tom kds tekintete fokozatosan kitisztult, a klvilgbl rkez ingerek lassacskn szertefoszlattk a benne tombol, stten kavarg rzelmek hatalmt, ahogyan a hajnali kdt szvja fel a forr nyri napsts. gy bontakozott ki eltte a valsg kpe a homlyos szrkesgbl, akr egy polaroid felvtelen. A kocsi szlvdjn tli vilg elszr nhny pillanatra megdermedt… aztn kivilgosodott minden. jra maga eltt ltta a 13-as t szaggatott, fehr svval kettosztott betonszalagjt, a Szikls-hegysg tbb ezer mter magasra nyl ormait. Mikor vgre visszanyerte nuralmt, aprnknt tudatosult benne, mi is trtnt vele, s hogy mi vltotta ki ezt a reakcit. Pontosabban hogy ki. Ekkor nkntelenl is dhs pillantst vetett mellette l trsra, aki pp az ablakon bmult kifel. Legszvesebben megfojtotta volna ezt a zldfl tuskt, amirt egy rtatlan megjegyzssel gy felhnytorgatta benne a keser emlkeket, amelyekrl mr j ideje azt hitte (vagy remlte), hogy sikerlt vgleg elhantolnia magban. De a rgi srokat ismt felszntottk a bombk, valakinek ismt sikerlt kinyitnia Pandora szelencjt...
Tom jbl rgyjtott, s mogorvn maga el meredve vezetett tovbb. Bernie, aki megrezte, hogy az addig is nyomaszt hangulat egyszeriben fagyoss vlt, nem szlt semmit, csak magban kvnta ersen, br adnk le vgre ezt a melt, hogy megihasson vgre egy-kt srt. Lehetleg minnl tvolabb Tomtl.
2
Sztlanul hajtottak tovbb. Az t menti kukoricatblkat s farmokat hzak s szpen gondozott kertek vltottak fel. Az ttl jobbra egy mly vlgyben patak csordoglt, amely egy helyen tv szlesedett. A domboldalakban hatalmas, sok vszzados fenyk zldelltek, a hzak eltt pedig sorban ltetett, lnk sznekben pompz dszfk virtottak – illatukat az autban is rezni lehetett. Tom az orszgttal prhuzamos gyalogjrdn egy regembert ltott, aki kukoricval meg mindenfle zldsggel teli kiskocsit tolt maga eltt. A tvolban mr ltni lehetett a vroshza tornyait, mly, bg harangzgs hallatszott felle. Dl volt. Tom egyenesen hajtott tovbb, a vroska ftere fel. A kzti forgalom minimlis volt, de a Safeway ruhz s a vegyeskereskeds eltt rengeteg ember tolongott, s a jrdn is nagy volt a jrskels. Bernie szrevette, hogy egyetlen gyerek sem csavarog az utckon, st, mg a fagylaltosbdk eltt sem llnak olyan hossz sorok, mint mskor. Annak remnyben, hogy esetleg beszlgetst kezdemnyezhet, s ezzel oldhatja a hangulatot, meg is jegyezte ezt Tomnak. - Biztosan iskolban vannak – mormolta Tom, aki szemmel lthatan semmi hajlandsgot nem mutatott a trsalgsra. - De Thomas, hiszen nyr kells kzepe van! – nzett r Bernie. Mondani akart mg valamit, m Tom olyan pillantst lvellt fel, hogy jobbnak ltta inkbb befogni a szjt.
Tudod Bernie, hallgatni aranyat r – gondolta Tom hidegen. Az reg Dodge furgon megrkezett a ftrre. Tom lasstott, elhajtott egy lovasszobor mellett, majd megllt az tszli padkn a vroshza fehrre meszelt plete eltt. Alighogy a kt sintr kiszllt a kocsibl, egy ltnyben feszt, hajszlcskos nyakkendt visel riember stlt oda hozzjuk. Kezt kzfogsra nyjtotta. - J napot uraim. Dave Callahun vagyok, Stapleton polgrmestere. Tom megrzta a felje nyjtott kezet. – Thomas Quince, pedig Bernie Brown. Mr. Belacon kldtt minket, hogy elvigyk a kutyt. Callahun vgignzett a frfiakon, aki a szoksos vdltzetet: trdig r gumicsizmt, gumikesztyt s tbb rtegnyi munkaruht viselt. Tom s Bernie izzadt benne, mint egy l. - Ltom, felkszltek a feladatra – Callahun fontoskodva az rjra pillantott. – A kutyt a Rosewood Streeten lttk utoljra gy egy rval ezeltt. Az rnykban hslt. - Mekkora a kutya? – krdezte Tom. - Nem tlsgosan nagy; valamilyen szemttelepi keverk lehet – a polgrmester elhzta az orrt, mintha valami bdset rezne. – s mint mr emltettem a fnkknek, az llat valsznleg nem veszett. A problma az, hogy mr vagy egy tucat lakos tett panaszt nlam, miszerint a kutya rjuk tmadt, st egyikket meg is harapta. Legyenek vatosak vele! - Azok lesznk – grte Tom, s Callahun nem vette szre a hangjban bjkl gnyt. – Biztos lehet benne, tbb senkit nem fog megharapni.
A polgrmester elgedettnek ltszott. gy rzi, megvdte az adfizetk rdekeit, s mg a fehrgallrja mgl sem kellett kibjnia – gondolta Tom. A szemetet pedig majd eltakartja ez a kt tkfilk. Ht, Mr. Callahun. n nem fogja tudni, de n se jrok rosszul. Nem, egyltaln nem. - Hls vagyok a segtsgkrt. Viszontltsra, uraim! – Callahun megfordult, s siets lptekkel visszastlt a vroshza nyitott kapujn. Tallt valami idegestt a frfi viselkedsben, akivel beszlt, de irodjba visszarve rengeteg munka vrta, s hamarosan elfeledkezett a tallkozsrl. Tom s Bernie lassan vgighajtott a ftrbe torkoll Strawberry Streeten. Pr szz mter utn jobbra fordultak, a Rosewood Streetre. A zldvezeti utca teljesen kihaltnak tnt, remegett fltte a forr nyri leveg. Mivel az ttest enyhn lejtett, Tom kikapcsolta a motort, s a kocsi most lassan, zajtalanul gurult lefel rajta. Csak a kerekek halk surrogsa hallatszott a sisterg aszfalton.
Bernie ltta meg elszr. Egy ktemeletes, takaros kis csaldi hz kapualjban hevert, alacsony rzsafa rnykban. Szemei nyitva voltak, oldala ki-be sppedt, rzsaszn nyelve kilgott a szjbl. Valban nem volt nagy termet kutya, veszlyesnek sem ltszott – klseje viszont egyrtelmen csavarg letmdrl tanskodott. Egyik fle lekonyult, bundja csupa sr s bogncs, orrbl sndiszntskk kandikltak kifel. Bernie szerint elg reg lehetett mr. Tom a kutytl krlbell tven mterre lltotta le a kocsit. Egy ideig csendben nzeldtt, s azon morfondrozott, mit szlna hozz a fnke, ha tudn, mire kszl most. Nem dicsrn meg, az egyszer biztos. - Magunkkal hoztuk a kbtpisztolyt? – krdezte Tom rezignltan. Bernie elbizonytalanodott, s vatos hangon megjegyezte: - Tom, a szablyzat szerint tilos… - Itt van vagy sem? – A frfi hangjban ingerltsg bujklt. - Igen, nlunk van, de… - Akkor gyernk! – Tom kinyitotta az ajtt, kiszllt, s a furgon htuljhoz stlt. Bernie ttovn kvette.
Megfordult a fejben, hogy ezt bizony jelenteni kellene a fnknek. Csakhogy akadt nhny nyitott krds, s egy fontos ismeretlen az egyenletben: vajon Mr. Belacon hogyan reaglna? Igazsg szerint ez nem tartozik r, hiszen csak a ktelessgt teljesten: tjkoztatja a grt a dolgok llsrl, post festa. Csak az a bkken, hogy ennek az esetnek igencsak knos kvetkezmnyei lehetnek, ha az llatvd liga valamelyik buzgmcsing fotsa a krnyken bjkl valamelyik bokorban, valami ezer dollros teleobjektves ktyvel, hasonl esetekre vadszva. A Rosewood Streeten, a Colorado-beli Stapletonban? Ugyan mr, Bernie. J, ht erre csekly az esly. De sosem lehet tudni. Mert azt ugyebr nem szeretnnk, ha a msnap reggeli bulvrlapok cmlapjn ott virtana a nagybets szalagcm: A SZADISTA SINTR RMTETTEI. Vagy: HORROR A KERTVROSBAN. A cikkek alighanem eltloznk a dolgot, de ez nem szmt. Egy kzveszlyes llattal szembeni szablytalan fegyverhasznlat tvol esik a rmtett fogalmtl, az azonban tny, hogy lakott terleten bell csak vgszksgben szabad lfegyvert hasznlniuk, mg a nem tl veszlyes kbtpisztolyt is.
Ez a fajta kihgs ugyanakkor nem tartozik a slyos szablysrtsek kz, legalbbis Mr. Belacon mskor is szemet hunyt mr klnbz, hasonl esetek fltt. A sintrszakma vgl is nem az dvhadsereg, gondolta Bernie. Mgis aggdott, br beltta, ha megfelel rvek nlkl ll Belacon el, knnyen hlyt csinlhat magbl.
Tom felnyitotta a Dodge rakternek ajtajt, melyen egy MI NEM KTJK AZ EBET A KARHOZ felirat matrica dszelgett, s nmi keresgls utn megtallta a pisztolyt, valamint az altatlvedkeket tartalmaz dobozokat is. Megtlttte a fegyvert, kibiztostotta, azutn kimrt, magabiztos lptekkel elindult a fldn hever llat fel.
A kutya meghallotta a neszezst, s flriadt. Nehzkesen flemelte fejt mancsrl, s lzban g, kivrsdtt szemei megpillantottk a kzeled frfit, s kezben a fegyvert. Az llat egybl megrezte, mit jelent ez szmra. Volt mr alkalma nhnyszor vadszfegyver csvbe nzni, ahogy dhs, pizsamanadrgos emberek kergettk vgig jnek vadjn a stt utckon. Tompa kutyaagynak nem volt nehz levonnia az egyszer kvetkeztetst: vagy sikerl elmeneklnie, vagy meghal. Nagy nehezen feltpszkodott ht, s az hsgtl szdelegve, rogyadoz lptekkel vonszolni kezdte magt a vakt hsgben frd utcn. Kzben elknzott hangon vonytott, mint aki tudja, semmi eslye nincs – mint ahogyan nem is volt. Tom hallotta ers zihlst. Nem vesztegette az idt; clzott s ltt.
Hangos pukkans hallatszott, a zajt messzire hordta a mozdulatlan leveg. A lvedk a szerencstlen eb egyik hts combjba frdott. A kutya fjdalmasan felvonytott, s megprblt odbb kszni, de egyszeriben gy rezte, minden er elszllt a lbaibl. Hangos puffanssal zuhant a fldre, elterlt a vzelvezet rok partjn burjnz sr gazban. Tkletes, gondolta Tom. Pr pillanat s az enym leszel. Megvrta, amg a kutya teste tkletesen elernyedt, aztn odakiltott a trsnak: - H, segts beemelni ezt a dgt a kocsiba! Bernie, aki immr nem csupn eltelt rossz elrzettel, hanem konkrtan rettegett, nem mozdult azonnal. Tom nem trdtt vele. Kzelebb lpett a fldn piheg, kbult llathoz, letrdelt mell, s kesztys kezeivel durvn megragadta a nyakt. Megvagy, te rohadt, mocskos dg. Nincs tbb dobsod, gondolom tudod. - Te is elnyerted… - Tom hangja halk volt, szinte suttog. Trkizkk szemei kidlledtek, s vrss vltoztak, akr a vr. – Mlt bntetsed.
A nvtelen, hontalan, sznalomra mlt korcs pupilli tgra nyltak, s a frfi megltta bennk azt, amit keresett: a rettegst, a szntiszta flelmet. Beleborzongott a gynyrbe, szemei a pniktl eltorzult tekintet apokaliptikus borzalmban feltrulkoz si sztnk jeleit kutattk. A kutya megrezte, milyen mindent elspr, pokoli indulatok izzanak legyzje tekintetben. Szeretett volna meneklni, brhov, akr a hallba is, de nem szabadulhatott. Vgtagjai lommal telt zskokk vltoztak, gy rezte, levegt is alig kap. - Te is… fizetni fogsz. Az llat mr nem rzkelt mst, mint a szemei eltt tncol, htborzongat sznorgit, a tudata mlyn visszahangz velt rz sikolyokat s azt a szrny forrsgot… Aztn minden elsttlt.
|